UNIVERSITY OF WISCONSIN River Falls

Science Olympiad

Team Results 2017

 Spirit Award Eden Prairie

Spirit Award: Eden Prairie, MN

To see Team Photos of the top four teams in each division: Large Schools or Small Schools


Large Schools

"Varsity teams place ahead of Junior Varsity teams within a division because the JV teams could have more than 15 students on a team.  This allowed more students to compete in the tournament."

School Name Overall Place Division Place

Mounds View Pegasi

5

6

Rochester Mayo Salty

6

8

Mounds View Goats

7

9

Irondale

8

10

Menomonie White (JV)

9

13

Wausau West Gold

10

14

Bloomington Kennedy

11

15

Wayzata Ionic Bonds

12

16

Bloomington Jefferson A

13

17

Spring Lake Park

14

18

Chippewa Falls Red

15

19

Eastview Lightning

16

20

Minnetonka A

17

22

Wausau West Blue

18

23

Mounds View Horsies

19

24

Menomonie Gold (JV)

20

25

Bloomington Jefferson B (JV)

21

28

Lakeville North

22

29

Wayzata Hydrogen Bonds

23

31

Apple Valley

24

34

Eastview Thunder

25

38

Rochester Mayo Sweet

26

39

Eden Prairie Swiffer Steam Boost (JV)

27

41

Rochester Mayo Spicy

26

39

Eden Prairie Swiffer Duster 360 (JV)

29

46

Bloomington Kennedy (JV)

30

51

Minnetonka B (JV)

31

55

Chippewa Falls White

32

57

Lakeville South

33

61

John Marshall

34

63

Menomonie Maroon

1

1

Wayzata Covalent Bonds

2

3

Eden Prairie Swiffer Wet Jets

3

4

Lincoln, NE

4

5


Small Schools

"Varsity teams place ahead of Junior Varsity teams within a division because the JV teams could have more than 15 students on a team.  This allowed more students to compete in the tournament."

School Name Overall Place Division Place

Medford Salmon (JV)

5

21

Bloomer Black

6

26

Shell lake Gold

7

27

Medford Pandas (JV)

8

30

 Lakeland Union A

9

32

Orono

10

33

Delano

11

35

Blake

12

36

 Elk Mound A

13

37

Boyceville JV-Tesla

14

40

St. Croix Central A

15

43

Denmark C (JV)

16

44

Waseca

17

45

Denmark B (JV)

18

47

Boyceville JV-Einstein

19

48

Spring Valley

20

49

Tomah A

21

50

Elk Mound B (JV)

22

52

Bloomer Orange (JV)

23

53

Shell Lake Blue (JV)

24

54

Cambridge

25

56

St. Croix Central B (JV)

26

58

Shell lake White (JV)

27

59

 Waseca (JV)

28

60

Tomah B (JV)

29

62

Colfax

30

64

Medford Red Varsity

1

2

 Boyceville Varisty - Purple

2

7

Belleville

3

11

Denmark A

4

12

Contact Us

127 Centennial Science Hall
715-425-3235 (phone)
715-425-0652 (fax)