UNIVERSITY OF WISCONSIN River Falls

  • 1st place small schools Medford, WI
  • 2nd place small schools Boyceville, WI
  • 3rd place small schools Delano, MN
  • 4th place small schools Orono, MN

Science Olympiad

2016 Small School Medal Winners

 

Event 1st 2nd 3rd 4th
Air Trajectory

Medford Area Red (V)
Brandon Rudolph, Zachary Stange

Denmark A (V)            Holden Tilot, Justin Mahlberg

Boyceville Varsity Purple
Andrew Marshall, Maxwell Engel

Boyceville JV-Einstein
Emmett Kapsner, Rian Corr

Anatomy & Physiology

Medford Area Red (V)
Alec Veal, Lauren Carstensen

Boyceville Varsity Purple
Luke Timper, Madison Bygd

St. Croix Central A (V)
JOsh Ferkans, Paul Pichutta

New Richmond Black (V)
Libby Blattner, Sydney Sattler

Astronomy

Medford Red (V)
Douglas Schumacher, Richard Colwell

Orono (MN)
Emma Peterson

Waseca (MN)
Anna Wagner, Trent Anderson

Medford Area White (JV)
Alli Ray, Connor Boehm

Bridge Building

Boyceville Varsity Purple
Casey Owen, Wyatt Swenson

Shell Lake White (JV)
Breeana Monson, Jordan Herzog

Medford Area Red (V)
Brandon Rudolph, Jay Czerniak

Poynette Pumas A (V)
Isaac Haines, Dylan Sandwick

Cell Biology

New Richmond Black (V)
Breelyn Karno, Sydney Sattler

Lakeland Union
Asha Jain, Kamryn Dixon

Medford Area Red (V)
Lauren Carstensen, Madelyn Brost

St. Croix Central A (V)
Josh Ferkans, Paul Pichutta

Chemistry Lab

Medford Area Red (V)
Jacob Mahner, Richrd Colwell

Orono (MN)
Alex Welty, Emma Peterson

Lake Land Union
Sam Fuhrman, Vash Jain

Shell Lake Gold (V)
Caitlin Brereton, Rafa Martinez-Avial

Code Busters

Medford Area Red (V)
Jacob Mahner, Macy Bunkelman, Richard Colwell

Medford Area White (JV)
Emily Zirngible, Jordan Egle, Sarah Thums

Elk Mound A (V)
Ben Mack, Elliot Johnson, Matthew McLaughlin

Elk Mound B (JV)
Elizabeth Fasbender, Kami King, Maria Brownell

Disease Detectives

Lakeland Union
Sam Forest, Vansh Jain

Orono (MN)
Amanda Forsans, Kristin Berg

New Richmond Black (JV)
Kendra Wiswell, Libby Blattnew

Delano (MN)
Chloe Litts, Mathea Schafer

Dynamic Planet

Spring Valley
Esther Gland, Nate Hannack

Boyceville Varsity Purple
Brandon Windsor, Jason Swanepoel

Medford Area Red (V)
Alec Veal, Douglas Schumacher

Orono (MN)
Amanda Forsans, Kristin Berg

Electric Vehicle

Boyceville Tesla JV
Kiel Anderson, Marvin Wienke

Shell Lake Gold (V)
Daniel Parish, Keagan Blazer

Denmark A (V)
Justin Mahlberg, Trevor Wavrunek

SSpring Valley
Calvin Kotval, Michael Laffin

Experimental Design

Medford Area Red (V)
Macy Bunkelman, Richard Colwell, Wyatt Dohrwardt

Orono (MN)
Elise Anhorn, McKenzie Pearson, Natalie Bever

Medford Area Silver-Pink (JV) 
Dakota Ratcliff, Kaylee Seifert, Leah Leonard

Boyceville Varsity Purple
Madison Bygd, Peyton Hellmann, Samantha Merkel

Food Science

Boyceville Varsity Purple
Brandon Windsor, Carolyn Voelker

Medford Area Red (V)
Madelyn Brost, Richard Colwell

Belleville (V)
Nicole Sanders, Riley Medenwald

Delano (MN)
Carissa Rootes, Nichole Hannan

Forensics

Delano (MN)
Carissa Rootes, Chloe Litts

Orono (MN)                         Elise Anhorn, Lauren Johnson

St. Croix Central B (JV)
Mary Buckel, Olivia Wasley

Shell Lake White (JV)
Kayla McCarthy, Payton Anderson

Fossils

Boyceville Varsity Purple
Jason Swanepoel, Nicole Drinkman

Medford Area Red (V)
Aliccia Rowland, Jay Czerniak

St. Croix Central A (V)
Michael Sauer, Sandra Queen

Lakeland Union
Kamryn Dixon, Sam Fuhrman

Game On

New Richmond Black (V)
Caleb Medchill, Sam Kruger

Shell Lake White (JV)
Andrew Martin, Erick Haynes

Orono (MN)                  Alex Welty, Ben Greiber

St. Croix Central A (V)
Caleb Lent, Mikaelyn Fry

Geocaching

Medford Area Red (V)
Alec Veal, Douglas Schumacher

Lakeland Union
Chase Hayman, Sam Fuhrman

Shell Lake Gold (V)
Emily Parish, Keagan Blazer

Delano (MN)
Katie Hemingway, Madelyn Ess

GeoLogic Mapping

Boyceville Varsity Purple
Brandon Windsor, Jason Swanepoel

Medford Area Red (V)
Douglas Schumacher, Zachary Stange

Denmark A (V)
Collin Klaubauf, Trevor Wavrunek

Delano (MN)
Hannah Thoelke, Katie Hemingway

Green Generation

Medford Area Red (V)
Alicia Rowland, Colton Werner

Delano (MN)
Katie Hemingway, Nichole Hannan

Boyceville Varsity Purple
Andrew Marshall, Maxwell Engel

New Richmond Black (V)
Breelyn Karno, Kendra Wiswell

Hydrogeology

Boyceville Varsity Purple
Brandon Windsor, Jason Swanepoel

Delano (MN)
Nichole Hannan, Stephanie Almquist

Orono (MN)
Emma Peterson, George Goldage

Belleville
Britney Markhardt, Trevor Thole

Invasive Species

Boyceville Varsity Purple
Brandon Windsor, Madison Bygd

Medford Area Red (V)
Jay Czerniak, Zachardy Stange

Elk Mound B (JV)
Corrine Zimmer, Emily Finder

Waseca (MN)
Anna Wagner, Thomas Donelan

It's About
Time

Boyceville Varsity Purple
Andrew Marshall, Luke Timper

Medford Area Red (V)
Colton Werner, Douglas Schumacher

Triton (MN)
Nicholas Simonette, Todd Nuss

Elk Mound B (JV)
Dylan McLaughlin, Keaton Erickson

Microbe Mission

Boyceville Varsity Purple
Luke Timper, Wyatt Swenson

Medford Area Red (V)
Lauren Carstensen, Madelyn Brost

New Richmond Black (V)
Caleb Medchill, Sam Kruger

Delano (MN)
Chloe Litts, Mathea Schafer

Mystery
Design

Belleville
Britney Markhardt, Grace Przybyl

Medford Area Red (V)
Macy Bunkelman, Rebecca Held

Denmark C (JV)
Ethan Mieziva, Jacob Breit

Denmark A (V)
Collin Klaubauf, Holden Tilot

Protein
Modeling

Boyceville (WI) Varsity Purple
Madison Bygd, Peyton Hellmann, Samantha Merkel

Delano (MN)
Carrisa Rootes, Nichole Hannan

Orono (MN)
Alex Welty, Lauren Johnson, Serena Laing

Waseca (MN)
Isaac Carter, Kylie Kehler, Tyler Wendland

Robot Arm

Medford Area Red (V)
Rebecca Held, Zachary Stange

Bloomer
Sawyer Tealey

Shell Lake Gold (V)
Caleb LaFave, Keagan Blazer

Boyceville Varsity Purple
Luke Timper, Syatt Swenson

Wind Power

Boyceville Varsity Purple
Casey Owen, Wyatt Swenson

Boyceville Tesla (JV)
Kiel Anderson, Marvin Wienke

Boyceville Einstein (JV)
Mark Timper, Sarah Kapsner

Elk Mound B (JV)
JNate Bechel, Taylor Thompson

Wright Stuff

Boyceville Varsity Purple
Maxwell Engel, Wyatt Swenson

Boyceville Tesla (JV)
Brennan Wheeldon, Sean Best

Boyceville Einstein (JV)
Emmett Kapsner, Rian Corr

Medford Area Red (V)
Alec Veal, Brandon Rudolph

Write It, Do It

Medford Area White (JV)
Amanda O'Toole, Shawna Konieczny

Medford Area Red (V)
Macy Bunkelman, Rebecca Held

Delano (MN)
Eric Palan, Katie Hemingway

Lakeland Union
Amanda Morgan, Kayla Coverston





Contact Us

127 Centennial Science Hall
715-425-3235 (phone)
715-425-0652 (fax)