UNIVERSITY OF WISCONSIN River Falls

Science Olympiad

2013 Large School Medal Winners

 

Event 1st 2nd 3rd 4th
Anatomy and Physiology
Mounds View (MN) Goats
Nguyen Le, Jon Wang
Mounds View (MN) Horsies
Amanda Chen, Emily Ruan
Northfield (MN) Maroon
Anna McWilliams, Chen Ye
Eastview (MN)  Lightning
Kelly Larson
Astronomy Mounds View (MN) Goats
Connor Duffy, Mitchell Gu
Menomonie (WI) Maroon
Maddie Haas, Max Voss
Woodbury (MN) 
Manu Achar, Eddie Liu
St. Paul Central (MN)
SoyJoyBoi LaFlare, Douglas Snyder
Boomilevers Menomonie (WI) Maroon 
Catherine Gutman, Nathan Larsen
Mounds View (MN) Pegasi
Eric Chen, Akshay Patke
Menomonie (WI) White
Jacob Fuhrman, Amanda Weber
Menomonie (WI) Gold
Sam Mason, Ben Zbornik
Chemistry Lab
Eastview (MN)  Thunder
Vlad Sagalovsky, Cole Stapleton
Woodbury (MN)
Anisa Ahmed, Sami Melachuri
Wausau (WI) West
Aaditi Naik, Aniruddha Srivastava
Rochester Mayo (MN) Green
Nick Davis, Ray Zhang
Circuit Lab
Menomonie (WI) Maroon
Noah Breneman, Nathan Larsen
Mounds View (MN) Goats
David Gonzalez-Dysinger, Mitchell Gu
Wausau (WI) West Jimmy Dickas, Mitchell Mosure Eastview (MN)  Thunder
Joshua Ruth, Cole Stapleton
Codes & Algorithms
Northfield (MN) Maroon
Kai Pei, David Stenzel
Mounds View (MN) Horsies
Daniel Min, Vijay Narayanan
Rochester Mayo (MN) Gold
Grant Goodman, Chris Sadler
Wausau (WI) West Angela Campbell, Nick Handrick
Designer Genes
Mounds View (MN) Goats
Varun Mangalick, Jon Wang
Mounds View (MN) Horsies
Bandon Duffy, Emily Ruan
St. Paul Central (MN)
Colin Finnegan, Ruth Foster
Northfield (MN) Maroon
Avery Swearer, Chen Ye
Disease Detectives
Mounds View (MN) Goats
Connor Duffy, Angela Nan
Woodbury (MN) 
Diana Liu, Kinsey Philips
Rochester Mayo (MN) Green
Emily Wu
Eastview (MN)  Lightning
Dung Nguyen, Olivia Nichols
Dynamic Planet
Menomonie (WI) Maroon
Maddie Haas, Juli Henderson
Mounds View (MN) Goats
Angela Nan, Janice Palme
Woodbury (MN) 
Eddie Liu, Abiram Sivanandam
Minnetonka (MN) A
Maddie Hoffman, Hayley Lhotka
Elastic Launch Gliders
Eastview (MN)  Thunder
Emily Kilen, Rahul Tiwari
Menomonie (WI) White
Jacob Fuhrman, Mara Duvernois
Eastview (MN)  Lightning
Kevin Kayser, Christopher Roos
Mounds View (MN) Goats
Krystal Jamison, Janice Palmer
Experimental Design
Mounds View (MN) Goats
Mitchell Gu, Denis Li, Jodie Nghiem
Menomonie (WI) Maroon
Hailey Bomar, Noah Breneman, Elisa Broughton
Mounds View (MN) Horsies
Melissa Deng, Salmaan Saiyed
Mounds View (MN) Pegasi
Abraham Chen, Samuel Lee
Fermi Questions
Mounds View (MN) Goats
Varun Mangalick, John Spear
Eastview (MN) Thunder
Emily Kilen, Vlad Sagalovsky
Northfield (MN) Maroon
Evan Pak, David Stenzel
Cretin-Derham Hall  (MN) 1 
Forensics
Eastview (MN) Thunder
Shivaali Maddali, Anna Underhill
Mounds View (MN) Horsies Amanda Chen, David Liu Mounds View (MN) Goats
Nguyen Le, Jodie Nghiem
Menomonie (WI) Maroon Elisa Broughton, Maddie Haas
Forestry Mounds View (MN) Goats Mitchell Gu, Janice Palmer Wausau (WI) West Angela Campbell, Matt Hansen
Menomonie (WI) Gold Sam Jacobsob, Holland Webinger
Menomonie (WI) Maroon Hailey Bomar, Juli Henderson
Geocaching
Wausau (WI) West Matt Hansen, Zach Stanke
Rochester Mayo (MN) Green
Abhishek Chandra, Ranveer Vasdev
Menomonie (WI) White Jonah  Brenneman, Scott Ross
Mounds View (MN) Goats Denis Li, Trevor McDonald
Gravity Vehicle
Menomonie (WI) Maroon  Jaden Exner, Kevin Fuhrman
Menomonie (WI) White  Jonah  Brenneman, Scott Ross
Eastview (MN)
Thunder
Eric Boeshart, Joshua Ruth
Woodbury (MN)
Diana Liu, Kinsey Philips
Magnetic Levitation
Menomonie (WI) Maroon  Noah Breneman, Jaden Exner
Eastview (MN)
Thunder
Justin Lu, Rahul Tiwari
Menomonie (WI) White Jonah  Brenneman, Scott Ross
Menomonie (WI) Gold Phil Brunstad
Materials Science
Menomonie (WI) Maroon  Noah Breneman, Nathan Larsen
Eastview (MN)
Thunder
Justin Lu, Vlad Sagalovsky
St. Paul Central (MN) Maura Curry, SoyJoyBoi LaFlare
Mounds View (MN) Goats Trevor McDonald, Jon Wang
Mystery Engineering
Mounds View (MN) Goats Matt Anderson, Maddy Jackson
Menomonie (WI) White Savannah Fox-Vajgrt, Luke Stanley
Rochester Mayo (MN) Gold

Chippewa Falls (WI) Red  Dan Oliver, Mitch Paukner
Radio Lab
Menomonie (WI) Maroon Jaden Exner, Nathan Larsen
Eastview (MN)
Thunder
Eric Boeshart, Garrett Johnson
Menomonie (WI) Gold
Sylvia Duvernois
St. Paul Central (MN)  SoyJoyBoi LaFlare
Remote Sensing
Mounds View (MN) Goats Trevor McDonald, John Spear
Mounds View (MN) Pegasi William Newhouse, Tony Pahl
St. Paul Central (MN)  Hannah Davis, Miread Solvang
Menomonie (WI) Maroon Kristen Bischel, Maddie Haas
Robot Arm
Mounds View (MN) Goats Mitchell Gu, Nguyen Le
Mounds View (MN) Horsies David Liu, Salmaan Saiyed
Menomonie (WI) White Jacob Fuhrman, Mara Duvernois
Woodbury (MN)
Harsha Kethineni, Abiram Sivanandam
Rocks & Minerals
Mounds View (MN) Goats Connor Duffy, Angela Nan
Menomonie (WI) White Nicole  Bischel, Talula Pontuti
Menomonie (WI) Maroon Kristen Bischel, Maddie Haas
Chippewa Falls (WI) Red Mitch Iverson
Sustainability
Eastview (MN) Thunder
Anna Underhill
Woodbury (MN)
Divya Melachuri, Dan Pilon
Menomonie (WI) Maroon Kristen Bischel, Juli Henderson
Rochester Mayo (MN) Gold
Greta  Bedekovics, Michael Siem
Technical Problem Solving
Menomonie (WI) Maroon Kristen Bischel, Sam Cieszynski
Woodbury (MN)
Sami Melachuri, Abiram Sivanandam
Mounds View (MN) Goats Denis Li, Varun Mangalick
Wausau (WI) West Aniruddha Srivastava, Zach Stanke
Thermodynamics
Wausau (WI) West Aaditi Naik, Aniruddha Srivastava Mounds View (MN) Goats Connor Duffy, David Gonzalez-Dysinger
Menomonie (WI) Maroon Kristen Noah Breneman, Nathan Larsen
Mounds View (MN) Pegasi Jeff Liao, Akshay Patke
Water Quality
Mounds View (MN) Horsies Amanda Chen, Bandon Duffy
Mounds View (MN) Goats Maddy Jackson, Jodie Nghiem
Northfield (MN) Maroon Anna McWilliams, Avery Swearer
Eastview (MN) Thunder
Emily Kilen, Greg Wolf
Write It Do It
Wausau (WI) West Mitchell Mosure, Anusha Naik
Mounds View (MN) Goats Denis Li, Jodie Nghiem
Cretin-Derham Hall  (MN) 1 Mounds View (MN) Horsies Amanda Chen, Daniel Min




Contact Us

127 Centennial Science Hall
715-425-3235 (phone)
715-425-0652 (fax)