UNIVERSITY OF WISCONSIN River Falls
Event | 1st | 2nd | 3rd | 4th |
---|---|---|---|---|
Anatomy and Physiology |
Boyceville (WI) Purple Emily Guy, Brady Lee |
Spring Valley (WI) |
Glenwood City (WI) |
Providence Academy (MN) Brendon Boldt, Andrew McIntyre |
Astronomy | Boyceville, (WI) Purple Peter Derst, Kyle Franseen |
Medford, (WI) Red Jeremiah Kakes, Travis Kraemer |
Providence Academy (MN) Alexa Azarian, Rachel Lunneborg |
Spring Valley (WI) |
Biotechnology | Boyceville (WI) Purple Emily Guy, Brady Lee |
Medford (WI) Red Collyn Heier, Jermiah Kakes |
Lakeland Union (WI) (White) Ben Durette, Raymond Fahrenbach |
Spring Valley (WI) |
Chemistry Lab |
Providence Academy (MN) Ellen Bakke |
Boyceville, (WI) Purple Kyle Franseen, Jodie Sauer |
Medford, WI Red Adam Kapfhamer, Dani Metcalf |
Glenwood City (WI) |
Disease Detectives |
Boyceville (WI) Purple Emily Guy, Sadie Ostwald |
Lakeland Union (WI) White Kaitlyn Busch, Samantha Stowers |
Lakeland Union (WI) Black Melissa Lisowski, Kayanna Vedder |
Spring Valley (WI) |
Dynamic Planet |
Medford (WI) Red Travis Kraemer, Adam Mayrer |
Providence Academy (MN) Alexa Azarian, Rachel Lunneborg |
Spring Valley (WI) | Harbor City International (MN) |
Experimental Design |
Boyceville (WI) Purple Kayla Kegan, Sadie Ostwald, Miranda Retz |
Boyceville (WI) Black Anna Jenkins, Brittany Tetzlaff, Alex Wold |
Boyceville (WI) White Zach Klassen, Patrick O'Connell, Tyler Wolfe |
Cornell (WI) Brooke Elliott, Celina Guy |
Fermi Questions |
Medford (WI) Red Travis Kraemer, Tate Wrage |
Harbor City International (MN) |
Providence Academy (MN) Brendon Boldt, Andrew McIntyre |
Lake Union (WI) White Sirjan Arora, Ben Durette |
Forensics |
Boyceville (WI) Purple Emily Guy, Brady Lee |
Boyceville (WI) Magenta Hannah Jerrie, Logan McAbee-Thomas |
New Richmond (WI) |
Medford (WI) Red Gina Miller |
Forestry | Boyceville (WI) Purple Kysa Franseen, Jodie Sauer | Boyceville (WI) White Catelynn Clark, Danielle Nelson | Spring Valley (WI) |
Medford (WI) Red Emma Easterly, Dani Metcalf |
Geocaching | Boyceville (WI) Purple Kyle Franseen, Jodie Sauer |
Medford (WI) Red Alex Wood, Tate Wrage |
Spring Valley (WI) |
New Richmond (WI) |
Gravity Vechicle |
Boyceville (WI) Purple Alex Drury, Ian Kane | Boyceville (WI) White Matthew Wathke, Nicholas Wathke | Boyceville (WI) Black April Lake, Justin Schulz | Medford (WI) Red Emma Easterly, Jeremiah Kakes |
Helicopter Duration |
Boyceville (WI) Purple Alex Drury, Ian Kane |
Boyceville (WI) White Patrick O'Connell, Nicholas Wathke | Boyceville (WI) Black Anna Jenkins, Alex Wol | Medford (WI) Red Adam Kapfhamer, Adam Mayrer |
Invasives | Boyceville (WI) Purple Isaac Boyd, Kysa Franseen | Spring Valley (WI) | Boyceville (WI) Magenta Lauren Klassen, Bethany Loida |
Lakeland Union (WI) White Cole Poupart, Samantha Stowers |
Magnetic Levitation |
Boyceville (WI) Purple Alex Drury, Brady Lee | Boyceville (WI) White Matthew Wathke, Nicholas Wathke | Medford (WI) Red Adam Mayrer, Tate Wrage |
Lakeland Union (WI) Black Joey Balocca |
Material & Nano Sciences |
Boyceville (WI) Purple Kyle Franseen, Brady Lee |
Boyceville (WI) White Clayton Windsor, Dylan Windsor |
Lakeland Union (WI) White Sirjan Arora, Mike Orlowski |
Medford (WI) White Mitchel Block |
Microbe Mission |
Boyceville (WI) Purple Emily Guy, Brady Lee |
Medford (WI) Red Jeremiah Kakes, Adam Kapfhamer |
Providence Academy (MN) Brendon Boldt, Andrew McIntyre |
Lakeland Union (WI) White Cole Poupart, Samantha Stowers |
Optics | Boyceville (WI) Purple Alex Drury, Ian Kane |
Lakeland Union (WI) White Matthew Krueger, Eric Offermann | Spring Valley (WI) |
Medford (WI) White Roman Alvarado, Mitchel Block |
Protein Modeling |
Boyceville (WI) Purple Kayla Kegan, Sadie Ostwald, Miranda Retz |
Lakeland Union (WI) White Mike Orlowski, Maria Weber | ||
Remote Sensing |
Medford (WI) Red Travis Kraemer, Tate Wrage |
Boyceville (WI) Purple Peter Duerst, Kyle Franseen | Harbor City International (MN) |
Spring Valley (WI) |
Robot Arm |
Boyceville (WI) Purple Peter Duerst, Ian Kane | Lakeland Union (WI) Black |
Boyceville (WI) White Zach Klassen, Patrick O'Connell |
Cornell (WI) Caleb White, Phillip Winchel |
Rocks & Minerals |
Spring Valley (WI) | Medford (WI) Red Jeremiah Kakes, Alex Wood |
Boyceville (WI) Purple Kysa Franseen, Jodie Sauer |
Glenwood City (WI) |
Sounds of Music |
Boyceville (WI) Purple Isaac Boyd, Kysa Franseen |
Harbor City International (MN) |
Boyceville (WI) Magenta Hannah Jerrie, Bethany Loida | Boyceville (WI) White Nicholas Adams, Catelynn Clark |
Sumo Bots |
Boyceville (WI) Purple Alex Drury, Ian Kane |
Spring Valley (WI) |
Boyceville (WI) White Zach Klassen, Patrick O'Connell |
Medford (WI) White Ruben Alvarado, Andrew Reuter |
Technical Problem Solving |
Providence Academy (MN) Alexa Azarian, Rachel Lunneborg |
Boyceville (WI) Purple Peter Duerst, Kyle Franseen | Medford (WI) White Gio Faber, Jon Gouza |
Boyceville (WI) Magenta Kayla Diller, Katelyn Merten |
Thermodynamics Lab |
Boyceville (WI) Purple Ian Kane |
Boyceville (WI) White Clayton Windsor, Dylan Windsor | Medford (WI) White Megan Backhaus, Carly Rhyner |
Medford (WI) Red Emma Easterly, Adam Kapfhamer |
Tower Building |
Boyceville (WI) Purple Isaac Boyd, Miranda Retz |
Boyceville (WI) White Nicholas Adams, Brandon Tetzlaff |
Medford (WI) White Ruben Alvarado, John Shear |
Boyceville (WI) Magenta Logan McAbee-Thomas, Nolan Windsor |
Water Quality |
Spring Valley (WI) | Boyceville (WI) Purple Peter Duerst, Emily Guy |
Lakeland Union (WI) White Samantha Stowers, Maria Weber | Providence Academy (MN) Alexa Azarian, Rachel Lunneborg |
Write It Do It |
Boyceville (WI) Magenta Kayla Diller, Katelyn Merten | Spring Valley (WI) |
Boyceville (WI) Purple Kayla Kegan, Sadie Ostwald |
Medford (WI) White Joy Adedokun, Roman Alvarado, Carly Rhyner |