Large School Medal Winners

 

Event 1st 2nd 3rd 4th
Anatomy and Physiology
Menomonie, (WI) Maroon
John Peterson, Katie Zarbock
Eastview (MN) Lightning
Josh Ruth, Samantha Zarate
Apple Valley (MN)
Jack Loftus & Tanner Rayman
Mounds View (MN)  A
Ruhan Han & Xinyi Nan
Astronomy Mounds View (MN)  A Connor Duffy, Mitchell Gu
Moundsview (MN) B
Trevor McDonald, John Spear
Eastview (MN)  Thunder
Kali Ask, Nitin Prasad
Menomonie (WI) Maroon
Rebecca Brunstad, Maddie Haas
Biotechnology Northfield (MN) Maroon 
Kai Pei, Chen Ye
Mounds View (MN) A
Becca Souza, Jon Wang
Mounds View (MN) C
Henry Nelson, Peter Vo
Wausau West (WI)
Angela Campbell, Angela Thao
Chemistry Lab
Mounds View (MN)  A
John Ke, Kesha Mangalick
Northfield (MN) Maroon
Keegan Ryan, Evan Walser-Kuntz
Wayzata (MN) A Wayzata (MN) B
Disease Detectives
Mounds View (MN)  A Connor Duffy, Xinyi Nan Minnetonka (MN) A Menomonie (WI) Maroon 
Kristin Bischel, John Peterson
Wayzata (MN) A
Dynamic Planet
Menomonie (WI) Maroon
Maddie Haas, Katie Zarbock
Woodbury (MN)
Andy Graber, Eddie Liu
Mounds View (MN) A Maureen Palmer, Stephanie Wang Wayzata (MN) A
Experimental Design
Mounds View (MN)  A Mitchell Gu, Jodie Nghiem, Jon Wang Mounds View (MN) D
Luci Baker, Taejin Park, Joshua Ye
Menomonie (WI) Maroon
Noah Breneman, Elisa Broughton, Dan Simpson
Menomonie (WI) White 
Nicole Bischel, Austin Goodrich, Krista Styer
Fermi Questions
Eastview (MN) Thunder
Nitin Prasad, Nathan Salo
Chippewa Falls (WI) Mounds View (MN) A
John Ke, Varun Mangalick
Cretin-Derham Hall (MN)
Forensics
St. Paul Central (MN) Jill Bachelder, Madeline Nicol Menomonie (WI) Maroon
Ashley Werner, Katie Zarbock
Menomonie (WI) White 
Tina Gutman, Emily Schwendinger
Wayzata (MN) A
Forestry Mounds View (MN) A Connor Duffy, Mitchell Gu Menomonie (WI) Maroon
John Peterson, Ashley Werner
Mounds View (MN) B
Janice Palmer, Catherine Shen
Minnetonka (MN) A
Geocaching St. Paul Central (MN) Hannah Davis, Doug Snyder Mounds View (MN) B
Denis Li, Trevor McDonald
Chippewa Falls (WI) Menomonie (WI) Maroon Noah Breneman, Maddie Haas
Gravity Vechicle
Mounds View (MN) C
Peter Vo, Hanning Wong
Eastview (MN) Lightning
Eric Boeshart, Cole Stapleton
Mounds View (MN) A
Maddy Jackson, Maureen Palmer
Menomonie (WI) Maroon Noah Breneman, Kevin Chau
Helicopter Duration
Eastview (MN) Lightning
Jon Dorsch, Carlo Supina
Mounds View (MN) A Maureen Palmer, Stephanie Wang Menomonie (WI) Maroon Kevin Chau, Steven Fuhrman Mounds View (MN) D
Ming Dai, Vedic Sharma
Invasives Menomonie (WI) Maroon Kristin Bischel, Juli Henderson Mounds View (MN) C
Jodi Dagudag, Alex Vang
Menomonie (WI) White Nicole Bischel, James Markham Mounds View (MN) A
Maddy Jackson, Stephanie Wang
Magnetic Levitation
Menomonie (WI) Maroon Kevin Chau, Jaden Exner Menomonie (WI) White Kyle Burrows, Kevin Fuhrman Mounds View (MN) B
James Kruse
Mounds View (MN) D
John Petersen
Material & Nano Sciences
Chippewa Falls (WI) Minnetonka (MN) B Northfield (MN) Maroon Seth Hanson, Kai Pei St. Paul Central (MN) Raj Beekie, Hannah Davis
Microbe Mission
Wayzata (MN) A Northfield (MN) Maroon Rachel Wadleigh, Evan Walser-Kuntz
Minnetonka (MN) A Mounds View (MN)
Denis Li, Janice Palmer
Optics Mounds View (MN) A Mitchell Gu, Albert Wu Eastview (MN)
Thunder
Kali Ask
Woodbury (MN)
Andy Graber, Eddie Liu
St. Paul Central (MN) Sam Khodursky, Do-Hyoung Park
Protein Modeling
Eagan (MN) Kasey Ah Pook, Matt Kopren, Sylesh Volla Menomonie (WI) Maroon Kristin Bischel, Elisa Broughton, Ashley Werner Mounds View (MN) A
Ruhan Han, Kesha's Mangalick, Becca Souza
Mounds View (MN) C
Isaac Jemielita, Youngjun Park, Binrui Yu
Remote Sensing
Mounds View (MN)
A John Ke, Albert Wu
Apple Valley (MN)
Kellan Moorse, Tanner Rayman
Menomonie (WI)
Maroon Maddie Haas, Katie Zarbock
Northfield (MN) Maroon Rosalind Lutsky, Kai Pei, Keegan Ryan
Robot Arm
Menomonie (WI) White Brandon Winegar, Kevin Fuhrman Mounds View (MN) B Abraham Chen, John Spear Minnetonka (MN) A Menomonie (WI) Maroon Kevin Chau, Jaden Exner
Rocks & Minerals
Menomonie (WI) Maroon Kristin Bischel, Maddie Haas Mounds View (MN)
B David Gonzalez, Janice Palmer
Apple Valley (MN)
Kailey Kraus
Wayzata (MN) C
Sounds of Music
Eastview (MN) Lightning
Jon Dorsch, Carlo Supina
St. Paul Central (MN) Do-Hyoung Park, Michael Tsuei Mounds View (MN) A
Varun Mangalick, Jon Wang
Wausau West (WI)
Aaditi Naik, Anna Seamon
Sumo Bots
Menomonie (WI) White Kyle Burrows, Brandon Winegar Menomonie (WI) Maroon Jaden Exner, Nathan Larsen Minnetonka (MN) A Mounds View (MN) B
James Kruse, Trevor McDonald
Technical Problem Solving
Northfield (MN) Maroon Keegan Ryan, David Stenzel Wausau West (WI)
Jordan Rein, Thai Thao
Minnetonka (MN) A Chippewa Falls (WI)
Thermodynamics Lab
Mounds View (MN) A
John Ke, Kesha's Mangalick
Eastview (MN) Lightning
Reid Anderson, Eric Boeshart
Menomonie (WI) Maroon Noah Breneman, Kevin Chau Mounds View (MN) B
David Gonzalez, Ben Rush
Tower Building
Menomonie (WI) Maroon Jaden Exner, Nathan Larsen Mounds View (MN) A
Ruhan Han, Stephanie Wang
Woodbury (MN)
Marcell Canguingin
Chippewa Falls (WI)
Water Quality
St. Paul Central (MN) Jill Bachelder, Raj Beekie Wayzata (MN) A Northfield (MN) Gold Maia Garcia, Avery Swearer Mounds View (MN) A
Jodie Nghiem, Maureen Palmer
Write It Do It
Mounds View (MN) D
Conor Drew, Joshua Yue
Minnetonka (MN) A St. Paul Central (MN) Hannah Davis, Linnea Peterson Northfield (MN) Maroon Abe Cooper, Rosalind Lutsky