Compass Awards

Past Compass Award Recipients

* = Multiple year recipients

Recipient Department

Ahmad Abuhejleh

Computer Science and Information Systems

Robert Baker*

Plant and Earth Science

Earl Blodgett

Physics

Dave Bonko 

Marketing Communications

Greg Bower

Health and Human Performance

Martha Brennan

Track and Field Coach

Scott Brown

Chemistry

Maggie Clark

New Student and Family Programs

Keith Chavey

Mathematics

Caitlin Conley

Career Services

Sue Cross

English

Christelle Curilli

Modern Language

Jim Davis*

Mathematics

Laura Decheine

Communicative Disorders

Steve DeWald

Accounting

Holly Dolliver

Plant and Earth Science

Sandra Ellis

Journalism

Jennifer Elsesser

Counseling Services

Terry Ferriss

Horticulture

Joesph Gathaman

Biology

Coni Gehler*

Mathematics

Betsy Gerbec

Biology

James Graham

Agricultural Education

Diane Gregory

English

Pat Hanson

Communication Studies and Theater Arts

Larry Harred*

English

Erick Hofacker

Mathematics

Kathleen Hunzer

English

Lesa Jacobsen

Music

Jean Jantz ("Ma")*

Residence Life Custodial Staff

Erik Johnson

Communication Studies

Mark Johnson

Disability Services

Peter Johannson

Modern Language

Linda Jordan*

Academic Success Center

Michael Kaltenberg

Plant and Earth Science

Sylvia Kehoe

Animal Science

Steven Kelm*

Animal and Food Science

Cyndi Kernahan

Psychology

David Keuhl

Environmental Science

Jeannine Kitzhaber

Art

Eileen Korenic

Physics

Karen Klyczek

Biology

Rita Kozak

Plant and Earth Science

Lisa Kroutil

Biotechnology

Beverly Larsen

Communication Studies and Theater Arts

Megan Learman*

Communication Studies

Lisa Linares

Sociology Anthropology, and Criminal Justice

Daniel Linwick

Psychology

Justin Luther

Animal and Food Science

James Madsen

Physics

Magara Maeda

Modern Language

Daniel Marchand*

Chemistry

Michael Martin*

Teacher Education

Mike Middleton

Geology

Katherine Miller

Biology

Paige Miller

Sociology

Clifford Mottaz

Sociology Anthropology, and Criminal Justice

Tim Nissen

Sociology Anthropology, and Criminal Justice

Nathan O'Connor

Animal and Food Science

Katie Oenga

International Student Services

Dean Olson

Agricultural Engineering

Kenneth Olson

English

J.W. Park

Music

Michelle Parkinson

English

Karl Peterson

Chemistry

McKenna Pfeiffer

Career Services

Alan Pound

English

Mary Prindiville

English

Peter Rayne*

Animal and Food Science

Michael Reich

Psychology

Bob Ritzer

Health and Human Performance

Ogden Rogers

Social Work

J. Michael Roy

Music

David Rusterholtz*

Chemistry

Sharyl Samargia

Communicative Disorders

Gina Sevick*

Academic Success Center

Joy Scheib

Music

Jamie Schneider

Chemistry

Ellen Schultz

Academic Advisor

Linda Short

Communication Studies and Theater Arts

Glenn Spiczak

Physics

Stacey Stoffregen

Chemistry

Anna Strain

Biology

Marshall Toman

English

David Trechter

Agricultural Economics

Travis Tubre

Psychology

Pam Weller

Plant and Earth Science

Ian Williams 

Geology

Jennifer Willis-Rivera*

Communication Studies

Jim Zimmerman

Communication Studies and Theater Arts

Richard Zlogar

English


 

Announcements

Nominate a Faculty or Staff Member
Nominations for the 2012-2013 Compass Awards will be available in March 2013.

2012 Recipients

View the 2012 Compass Award recipients.


University of Wisconsin-River Falls
410 S. 3rd Street, River Falls WI 54022 USA
Campus Information 715-425-3911